PODZIEL SIĘ

Od wielu tygodni o planach budowy ubojni słyszy się wszędzie. Nie ma miejsca w naszym mieście do którego nie poszlibyśmy, a gdzie nie rozmawiano by na ten temat. Gorące rozmowy towarzyszą nam w drodze do kościoła, zakupach na miejskim targu, czy na spotkaniach przy piwie. Z jednej strony w gminie z jednym z najwyższych wskaźników stopy bezrobocia w Polsce, przydało by się każde nowe miejsce pracy. Z drugiej zaś, powstaje obawa o to, czy budowa zakładu nie uprzykrzy życia codziennego mieszkańcom Osiedla Wschód czy os. Reganówek.

Źródła obrazków: NY Times, Wikipedia, Google.

By poznać temat od strony najbardziej zainteresowanych zapytaliśmy mieszkańców wyżej wymienionych osiedli o opinię na ten temat. Zdania są podzielone. Najczęstszy zarzut jest kierowany w stronę burmistrza. Zarzucają mu to, że spośród wielu korzystniejszych lokalizacji położonych z dala od osiedli wybrał akurat miejsce, gdzie powstaje największa liczba nowych mieszkań. Na nasz argument, że w tym miejscu została wyznaczona wiele lat temu specjalna strefa ekonomiczna, usłyszeliśmy:

Dla chcącego nic trudnego, chętnie zamienię się z Burmistrzem na mieszkania skoro twierdzi, że od tej ubojni będzie pachniało fiołkami” .

Inny mieszkaniec na zadane przez nas pytanie odpowiedział „ G**** mnie to obchodzi, wydałem 200 tys na mieszkanie w którym chciałem spokojnie spędzić emeryturę. Okazuję się, że nie będę mógł wyjść nawet na balkon pooddychać świeżym powietrzem”. Dalszej części tej wypowiedzi nie zacytujemy do końca, gdyż padły tam same niecenzuralne słowa, kierowane w stronę naszego burmistrza.

No właśnie. Jak to jest z tą ubojnią?

Czy naprawdę mieszkańcy powinni obawiać się smrodu? Czy jest to może bardziej ta nasza Polska wada narzekania na wszystko wokół?
Ubojnia to szansa czy zagrożenie dla miasta?

By odpowiedzieć na to pytanie zapytaliśmy eksperta.

Informacja o budowie zakładu przetwórstwa drobiowego to dobra wiadomość dla mieszkańców Pisza. Szczególnie od strony ekonomii. Zakłady tego typu dają sporo miejsc pracy dla osób z niskimi kwalifikacjami przy bezpośredniej produkcji oraz kilka procent ogólnego zatrudnienia dla specjalistów. Oznacza to, że na pracę mogą liczyć zarówno pracownicy fizyczni, jak i młodzi ludzie, którzy z Pisza wyjechali na studia. Dziś będą mogli wrócić do rodzinnego miasta na dobrze płatną posadę.

Pisz może liczyć na rozpoznawalny produkt regionalny – Mazurski Kurczak – porównywalny np. z Majonezem Kętrzyńskim a może nawet Kiełbasą Krakowską. Drób kojarzy się ze zdrową, dietetyczną żywnością, a to korzystnie wpłynie na postrzeganie miasta.

Produkcja odbywać się będzie przez cały rok, zatem Pisz ma szansę uwolnić się od wahań dochodów uzależnionych od sezonu turystycznego i kaprysów pogody.

Bardzo ważne, że jest to działalność zupełnie nie szkodząca środowisku, więc Pisz nie straci nic na turystycznej atrakcyjności. Tego typu zakłady opierają się na lokalnych dostawcach, co wynika ze specyfiki transportu: żywca drobiowego nie należy zbyt długo przewozić. Zatem również w okolicy można liczyć na ożywienie ekonomii u polskich rolników i dostawy dobrej polskiej żywności dla konsumentów.

Kolejna dobra wiadomość – polski inwestor, który płaci w Polsce podatki.

Czy można mówić o zagrożeniach? Zawsze znajdą się malkontenci, którzy będą straszyć np. odorami. Ale obawy przed tym są zwykle na wyrost. Po pierwsze, zakłady drobiarskie to nie dymiące huty czy fabryki chemiczne. Przerabiają mięso, nie groźne chemikalia. Po drugie nowoczesne technologie pozwalają minimalizować wydzielanie wszelkich zapachów. Po trzecie, a to akurat zła wiadomość dla inwestora, uzyskanie pozwoleń budowlanych dla tego typu inwestycji, wymaga spełnienia tylu wyśrubowanych norm, że gdy zakład wreszcie stanie, oglądając go z zewnątrz trudno będzie zgadnąć, co produkuje.”

Piotr Lisiecki
Wiceprezes Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz

Wypowiedź Wiceprezesa Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, stawia sprawę jasno. Uważa, że jest to duża szansa dla miasta. Warto pochylić się nad argumentem zmniejszenia bezrobocia. Ubojnia będzie potrzebowała nisko wykwalifikowanych pracowników. Ostatnio odbyliśmy rozmowę z jednym mikro przedsiębiorców budowlanych. Twierdził on, że od przyszłego sezonu do pracy w swojej firmie będzie zatrudniał Ukraińców, „ Przez cały sezon szukałem pracowników, nie wymagałem umiejętności nauczyłbym ich wszystkiego. Jednak to na nic, zawsze brakowało mi trzech-czterech ludzi. Ukraińców zatrudniają już piskie restauracje to czemu ja bym nie mógł”  Takich osób było więcej, jednak nie będziemy przytaczać ich wypowiedzi z obawy na zbyt długi tekst artykułu. To pokazuje, że w Piszu  cierpimy na brak rąk do pracy fizycznej. Czy nowo powstała ubojnia nie będzie miała problemu z kadrą pracowniczą? Wszystko zapewne zależy od wysokości wypłat jaką będzie oferowała. Nasz ekspert twierdzi, ze płace nie są niskie. To byłby kolejny argument za jej powstaniem.

Jako redakcja nie chcemy podejmować się jednoznacznej oceny tej inwestycji. Jednak uważamy, że taka inwestycja może prowadzić do zwiększenia rywalizacji pomiędzy innymi podmiotami o pracownika fizycznego, a to oznaczało by, w krótkim czasie, wzrost płac.

Wiadomo jak niskie pensje wypłacane są w naszym mieście. Wydaje nam się, że warto drogi mieszkańcu zaryzykować i dać szansę nowemu podmiotowi, który planuje zatrudnić docelowo ponad 200 osób.

Kto najbardziej straci na tej inwestycji?

Wydaje się, że  Burmistrz.  W wyniku rozmów z mieszkańcami osiedla Wschód oraz Reganówka  wpadliśmy na pomysł zorganizowania mini sondażu. Przepytaliśmy 77 osób bezpośrednio jak i za pośrednictwem portali społecznościowych. O to na kogo głosowali w poprzednich wyborach,  oraz o to na kogo będą głosować w przyszłych.  Otóż te dwie dzielnice dały uprzednio obecnemu Burmistrzowi zwycięstwo z przepytanych osób, aż 83% głosowało na obecnego burmistrza. W następnych wyborach 67% deklaruje, że zagłosuje na innego kandydata niż Andrzej Szymborski. Na ostatnie pytanie czy wpływ na deklarację ma sprawa ubojni, aż 41% odpowiedziało, że tak. Temat jest istotny.
W miarę możliwości, postaramy się w niedługim czasie, przeprowadzić w pełni profesjonalny sondaż wyborczy.

Raz jeszcze chcemy podkreślić, iż temat jest trudny i nie chcemy być kojarzeni z jedną stroną sporu. Tekst ten pozostawiamy Państwu pod rozwagę. Na górze strony jest umieszczona sonda, gdzie mogą Państwo wyrazić własną opinię na temat budowy w Piszu ubojni drobiu. Warto także zabrać głos w komentarzach. Ważnym jest, by dyskusja była rzeczowa i merytoryczna. Jesteśmy sąsiadami, mieszkamy w jednym mieście. Unikajmy wyzwisk, szanujmy się nawzajem.

 

17 KOMENTARZE

 1. Hahaha zapraszamy do Wąglika, niedaleko Piszu. Jest hodowla kurczaków. Pan Janicki (właściciel) obiecywał te same fiołki. Prawda jest taka, że okna nie da się otworzyć taki fetor. Z dzieckiem na plac zabaw ledwo wychodzę, bo się nie da wysiedzieć. Też ktoś miał wyobraźnię, żeby plac zabaw budować koło kurników.
  A praca…. chyba tylko na czarno.
  Taka smutna prawda.
  Zarabia tylko ten …..kto ……trzeba.

 2. Zacofani ludzie którzy wyjeżdżają raz na rok poza mazury, pracowałem w wielu tego typu fabrykach i przy nowoczesnych wentylacja, filtrach itp. Smrodu nie czuć nawet przy drzwiach zakładu, jedynie w środku. Myślę że jest to dobry pomysł, wkoncu będą miejsca pracy dla wielu bezrobotnych, pozdrawiam wszystkich egoistow. Peace!

 3. A co się dzieje z oświetleniem Piskich ulic czyżby to sposób na oszczędności, czy może to nowa firma z poza powiatu piskiego nie daje rady. Ha mówi na spotkaniach o dbanie o przedsiębiorcach Piskich a zlecenia dostają z poza Pisza efekty widać skrzynka elekrtyczna na rondzie naprawiona folą streczową czy musi ktoś zginąć aby…. Klosz lampy na ul Warszawskiej wiszący trzy dni to jest bezpieczeństwo według piskich władz. Gratulujemy wyboru. A ile burmistrz wydał już na sprawy sądowe???

 4. Zastał Pisz murowany a zostawi zasr…….ny. Tak Prawda Lub nowe hasło wjeżdżasz na mazury a tu smród z d..y kury. Tak będą postrzegali Pisz turyści Poczytajcie sobie o ubojni Pana Stokłosy w Pile śmierdziało w okręgu 10km. Taki będzie Pisz Smród szczury i zagrożenie amoniakiem. Czas na utworzenie Komitetu Obrony Pisza w skrócie KOP wiadomo komu.:)

 5. Nie ma miejsc pracy, zle.. ludzie becza i chodza do MGOPS . Wiecznie narzekaja. Co wam nie pasuje ?? Zle ze bedzie gdzie pracowa i zarobic na chleb ?? Lepiej wam rzebrac ? Spojrzcie na naszych sasiadow ~ Niemcy. Ich gospodarka produkcyjna jest bardzo rozwinieta i tam nikt nie narzeka. Wrecz przeciwnie. Na dodatek my Polacy wyjeżdżamy do nich i pracujemy w ich rzezniach i nikt nie narzeka na smrod czy znecanie sie nad zwierzetami. Ludzie ogarnijcie sie i wezcie do pracy. Jeszcze troche i 500+ sie skończy. Co wtedy zrobicie ? Leniwce !!!

 6. I redaktorze jakiś błąd masz bo pokazuje że liczba fanów wynosi 0 na fejsbuku. A tak nie jest. Proponuję rozbudowę o forum albo ogłoszenia bo tamta z nierzetelnymi informacjami dalej będzie działać, dopóki z ogłoszeniami za które ludzie płacą się tutaj nie przeniosą.

 7. Swoją drogą jak wygląda struktura bezrobocia wg płci? Bo mi się wydaje że to ciężko o pracę dla kobiet a tymczasem to raczej miejsce dla mężczyzn. I groźnej chemii nie będzie? Wystarczy poczytać co dodaje się teraz do kurczakow by były pulchniejsze. Nie jest to roztwór wody z solą.

 8. Powinniśmy być znani np. z mazurskich mebli drewnianych skoro mamy też i przetwórstwo drewna. Drewniane meble to towar luksusowy a i modny po czasach klejonej płyty. Można by było stworzyć klaster stolarzy ale to chyba problem by ludzie ze sobą współpracowali… Dobrze ze burmistrz podjął trud otwarcia nowego zakładu ale co będzie jak ludzie nie będą chcieli pracować w katowni za kurcze pieniądze. A smród raczej będzie. Jadąc do Trójmiasta mija się podobne miejsce i nie da się go niepoczuc.

 9. Kolejny ktretynski pomysl Pana Burmistrza, wyboròw na pewno nie wygra, gnojek. Na istotach żywych hajsu sie nie zarabia! Za pare groszy jest warte istnienie zywych istot? , stwòrz Andrzejku normane miejsca pracy, wspomozcie firmy w Piszu, wykazcie sie kreatywnoscia i splaccie dlugi, bo narazie nie umiecie utrzymac duzych i malych przedsiebiorstw. NAPISANE JEST: ze ludzie bez kwalifikacji dostana prace, zeby tylko zarobiania. Nie meczcie tych zwiarzat nieodpowiednim metodom usmiercania, zwierzeta cierpia tak samo jak ludzie… poruszony jest temat smrodu … brak mi slòw, naprawde to jest jedyny problem… ? CHORE!!!

 10. Wydaje mi się ze pomysł z ubojnią nie jest zły z uwagi na zwiększenie miejsc pracy do której człowiek nie będzie musiał mieć większych kwalifikacji, tylko zadaje sobie pytanie – dlaczego ta lokalizacja? Jest tyle miejsc gdzie można by było wybudowac ta ubojnie i jednocześnie żeby nie przeszkadzała mieszkancom, którzy na pewno otwierając okno w domu chcieliby pooddychac świeżym powietrzem. Kto kupi mieszkanie np na Osiedlu Wschód wiedzac o tych planach budowy??

ZOSTAW ODPOWIEDŹ