PODZIEL SIĘ

By odpowiedzieć na to pytanie przeprowadziliśmy eksperyment społeczny połączony z ankietą w której udział wzięło ponad 100 mieszkańców naszego miasta. Jakie są wyniki? Dość zaskakujące. Z jednej strony spodziewaliśmy się tego, iż duża część mieszkańców Pisza zarabia miesięcznie w okolicach najniższej krajowej. Jednak warto zwrócić uwagę na to, iż bardzo wiele osób zarabia w okolicach lub powyżej średniej krajowej.

stanowisko-w-piszuZarobki w Piszu 2016/2017

Na początek  wymienimy najszerzej reprezentowane grupy pracowników, które wzięły udział w badaniu, a są to: pracownicy administracyjny, ekspedientki/ci  w sklepach, pracownicy budowlani oraz fizyczni, kierowcy, pracownicy obróbki drewna, Informatycy.
Spośród badanych największa grupa osiąga dochody na poziomie od 1200 do 1500 złotych netto,  ta grupa to prawie 1/3 badanej grupy, dokładnie 34,3%. Tą grupę najczęściej reprezentowali pracownicy administracji oraz ekspedienci sklepowi.
Kolejną  grupą której zarobki mieszczą się w granicy od 1500zł do 2000zł netto (21,9%) to także głównie pracownicy administracyjni, kelnerzy oraz ekspedienci w sklepach.  Na tym pułapie jednak coraz silniej przebijają się inne zawody jak chociażby pracownicy obróbki drewna.
Sumując te dane uzyskujemy zatrważający rachunek. Prawie 60% z mieszkańców miasta Pisz ma zarobki poniżej 2000zł miesięcznie.
Przypomnijmy że średnia krajowa netto to około 3 tysiące  złotych . Jak wiele brakuje nam do innych części  kraju widać jak na dłoni.  Ta różnica pomiędzy najpopularniejszymi zarobkami  w Piszu, a średnią krajową to ponad 12 tysięcy złotych rocznie.  Za taką kwotę można co roku kupować nowszy samochód lub co roku przeprowadzić poważny remont w mieszkaniu.
By wlać trochę optymizmu w serce naszego czytelnika, przyjrzyjmy się pozostałej części mieszkańców.


Pozostałe grupy stanowią 43,8% mieszkańców miasta.
Kolejną grupą zarobkową są mieszkańcy zarabiający w przedziale od 2000zł do 3000zł. Tutaj najczęściej wymienione są zawody to pracownik obróbki drewna, pracownik fizyczny, pracownicy banków , kelnerzy oraz pracownicy marketów.
Jednak zdecydowanie królują w tym przedziale pracownicy fizyczni oraz budowlani.
Następną grupą są mieszkańcy zarabiający od 4 do 5 tys złotych netto. Jest ich 10,5%. W tym przedziale również jak i w poprzednim przewagą są pracownicy budowlani, fizyczni. Pojawiają się dość licznie także pierwsi kierowcy zawodowi. Próżno szukać to pracowników wspomnianych na początku naszej analizy. Pracownicy marketów, oraz mniejszych punktów handlowych nie osiągają zarobków na tym poziomie. Jest to bardzo ważna wskazówka dla młodych ludzi którzy zaczynają karierę  zawodową, że niestety, ale granica zarobków na w wymienionych zawodach kończy się właśnie w tym miejscu.

Kolejna grupę połączymy, gdyż mieszkańców, którzy zarabiają  w przedziale pomiędzy 4000 a 5000 złotych jest niewielu. Ledwie 1,9% pojawili tam się tynkarze oraz właściciel firmy handlowej. Jak widać nawet w Piszu można zarobić przyzwoitą kwotę pieniędzy – na co decydują się nieliczni.


Dość dużą grupą są też zarabiający powyżej 5000zł miesięcznie. Jest to 7,6% ogółu badanych. Zawody które się tu przewijają to urzędnicy wyższego szczebla, ale przede wszystkim programiści oraz kierowcy C+E .
Pod grupą reprezentującą zarobki „inne” umieszczone są w większości zawody handlowców oraz tych pracowników którzy osiągają je na zasadzie premiowej. W zdecydowanej większości te zarobki oscylują od 2000zł do 3000zł.

Te badanie to informacja dla mieszkańców, ale także i władz by wiedzieli jak wygląda sytuacja mieszkańców ich gminy, którą zarządzają.
Prawie wszyscy pracownicy firm, którzy zarabiają powyżej 5000 złotych netto miesięcznie to pracownicy firm, które swoje siedziby i biura mają w innych miastach. Programiści korzystają z możliwości pracy zdalnej.  Kierowcy zaś dojeżdżają na bazy logistyczne umieszczone w innych miastach oraz często ich czas pracy ( łącznie z wyjazdami ) przekracza standardowe 8h pracy.

Podsumowanie

Artykuł ten wraz z badaniem jest pewną wskazówką dla młodych ludzi, którzy stoją przed wyborem przyszłej ścieżki kariery.  Z badania wynika jasno, że im większe wykwalifikowanie pracownika oraz większe umiejętności tym wyższe zarobki. By zostać lekarzem czy programistą należy poświęcić wiele lat ciężkiej pracy. By zostać kierowcą trzeba zainwestować spore fundusze w szkolenia oraz egzaminy pozwalające wykonywać  określony zawód.

Za pracę, która nie wymaga od nas umiejętności lub do której pracodawca jest nas w stanie szybko przeszkolić  nie zarobimy więcej niż 2000zł. Warto wziąć to pod uwagę podczas planowania własnej kariery.

W przyszłości planujemy powtórzenie badania i gorąco zachęcamy do dzielenia się Waszymi zarobkami w anonimowych ankietach.

Zapraszamy do komentowania oraz dzielenia się swoimi zarobkami/uwagami dotyczącymi artykułu w komentarzach.

1 KOMENTARZ

  1. Troche to niedorzeczne uogólniać zarobki całego miasta na podstawie zeznań 108 osób. Ja sam pracuje w firmie zatrudniającej 20 pracowników na tym samym stanowisku i każdy ma inne pobory. Mało tego, nie jest to zależne nawet od stażu pracy bo niedawno zatrudnieni potrafią mieć więcej – nie doszukamy się tu logiki, po prostu tak jest. Różnice w wynagrodzeniu sięgają 500zł co w skali przedstawionego wykresu może przesunąć osobę ankietowaną nawet o dwa poziomy. Nie widzę tu także nauczycieli czy mundurowych, których zarobki znacznie zwiększyłyby średnią. Samo stwierdzenie, że nieliczni decydują się na przyzwoitą kwotę pieniędzy jest przejawem absolutnej ignorancji i próbą zrobienia z ludzi idiotów. Pisz nie należy do miast z obszerną bazą ogłoszeń a racjonalne finansowo posady bardzo często okupowane są „dożywotnio”. Nawet ambitna i wykształcona młodzież w obliczu kilku dostępnych, satysfakcjonujących etatów, zmuszona jest drogą selekcji do przyjęcia mniej płatnej posady lub ( co niestety jest częściej spotykane ) wyjazdu z miasta. Niczym nie zawinili – takie są „prawa natury”. Artykuł przeczytałem z ciekawością i pomimo moich uwag cieszę się, że powstał dając nam temat jak najbardziej godny przemyślenia i dalszych rozmów. W mojej interpretacji jest jednak nie fair stawianie Bogu ducha winnych, ciężko pracujących ludzi jako ofiar własnych, świadomych i nieprzemyślanych wyborów. Wieje to mocno stereotypem i obraża osoby, które kochają to miasto a pracują gdzie pracują bo bardzo często nie mają innego wyboru. Jeśli założenia autora były inne to oczywiście przepraszam. Liczę, że rozwinie się z tego dojrzała dyskusja. Pozdrawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ