26 lutego 2025 roku przypada wyjątkowa rocznica – 100 lat od utworzenia policji kobiecej w Polsce. W wyniku decyzji ministra spraw wewnętrznych Cyryla Ratajskiego z 1925 roku, rozpoczęto proces szkolenia kobiet w zakresie ochrony porządku publicznego. Choć początki były trudne, to wkład policjantek w bezpieczeństwo społeczne szybko został doceniony, co miało wpływ na dalszy rozwój ich służby.
Historia kobiet w Policji sięga lat 20. XX wieku, gdy w Warszawie rozpoczęto specjalny kurs dla pierwszych policjantek. Szkolenie obejmowało m.in. zagadnienia dotyczące walki z przestępczością związana z nierządami i handlem ludźmi. W cztery tygodnie po szkoleniu, policjantki rozpoczęły służbę na posterunkach, głównie w dużych miastach. Pomimo początkowej nieufności społecznej oraz ograniczeń wynikających z ówczesnych norm, policjantki szybko okazały się nieocenione w swoich rolach.
Rok 1935 przyniósł znaczące zmiany w strukturze kobiecej policji, a zwiększone zapotrzebowanie na ich obecność w służbie skłoniło do należytej organizacji szkoleń. Powstały nowe kursy, które umożliwiły dalszy rozwój zawodowy kobiet w Policji. Zarówno w kraju, jak i za granicą, osiągnięcia polskiej policji kobiecej były wysoko cenione, a ich metody często stawały się inspiracją dla innych krajów. Dziś, po 100 latach, w polskiej Policji służy ponad 38 tysięcy kobiet, a ich wkład w ochronę społeczeństwa jest nie do przecenienia.
Źródło: Policja Pisz
Oceń: 100-lecie obecności kobiet w Policji – historia, osiągnięcia i współczesność
Zobacz Także