PODZIEL SIĘ

Wczoraj odbył się koncert „Tadka” w Piskim Domu Kultury.  Na koncert przybyło wiele osób. Od razu dało się zauważyć, że przedział wiekowy słuchaczy jest dość mocno zróżnicowany. Najmłodsi uczestnicy jeszcze nie potrafili chodzić, najstarsi zaś  musieli wspierać się laskami. Sztafeta pokoleń spotkała się, by posłuchać patriotycznego rapu.  Najtłumniej jednak przybyli ludzie młodzi. Nie była to młodzież tylko z Pisza, ale także Ełku, Białej Piskiej , Orzysza i innych miejscowości.  Wszystkich łączyła więź i poczucie dumy z ludzi, którzy byli nieugięci w walce z sowieckim okupantem.

Jeżeli, ktoś spodziewał się zwykłego koncertu to się pomylił. Raper zaprezentował montaż słowno-muzyczny, gdzie w pomiędzy urywki swoich kawałków wplatał historie Żołnierzy Wyklętych, przypominał o tym jak to nas nasi „sojusznicy” nagminnie oszukiwali. Odwoływał się także, do czasów dzisiejszych. Udowadniając to, że ludzie odpowiedzialni za wojnę światową , eksterminacje, jak i masowe mordy po 45 roku nie odpowiedzieli za swoje czyny. Prowadząc do dziś biznesy lub do końca życia żyjąc z honorami pobierali wysokie uposażenia od rządu. Trzeba przyznać, że ów montaż, był niezmiernie ciekawy.  Sposób w jaki przekazywał raper wiedzę o Polsce jest dobrym materiałem dla sporej grupy pedagogów przybyłych na koncert.

Mimo tego, że koncert trwał ponad godzinę to poziom absorpcji był niesamowicie wysoki od pierwszej do ostatniej minuty koncertu. Koncert fenomenalny, może nie pod względem estetyki muzyki, bo  w przypadku  odmiennych gustów społeczeństwa, nie każdemu może pasować Hip-Hop, ale pod względem przekazu, który spływał ze sceny. To co urzekło mnie w raperze to to, że złamał pewien stereotyp. Powszechnie uważa się, ż e Hip-Hop to muzyka ludzi niewykształconych, z niskim zasobem słownictwa. Parafrazując..  dla najmniej nadzwyczajnej kasty ludzi. Tadeusz „Tadek” Polkowski zaskoczył wszystkich nie tylko wiedzą, której nie powstydziłby się doktor historii, ale także niesamowitą elokwencją godną pozazdroszczenia.

Koncert odbył się dzięki właścicielowi firmy „Panbach” Markowi Jankowskiemu, który był głównym sponsorem wydarzenia. Za taki czyn należą się szczególne podziękowania. Nasze miasto cierpi na brak wydarzeń kulturalnych, dzięki takiej inicjatywie mieszkańcy mogli cieszyć się tym jakże podniosłym wydarzeniem. Za co serdecznie dziękujemy.
To nie koniec obchodów święta żołnierzy wyklętych w Piszu. Z desek sceny Andrzej Zadroga zapraszał na mszę za Ojczyznę, która odbędzie się o godzinie 18 w parafii MB Ostrobramskiej. Po mszy przemarsze pod pomnik poświęcony wyklętym, oraz seria innych wydarzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ