Dariusz Kwolek


Dariusz Kwolek, urodzony 9 czerwca 1970 roku w Piszu, to wybitny polski biochemik kliniczny oraz dr nauk medycznych. Jego osiągnięcia w dziedzinie nauk biologicznych i medycznych są nie do przecenienia.

Obecnie pełni rolę profesora w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Legnicy, gdzie prowadzi wykłady i badania, przyczyniając się do kształcenia przyszłych pokoleń specjalistów. Jak również związany jest z Instytutem Badań Fizykomedycznych PIW Primax Medic, co świadczy o jego zaangażowaniu w innowacyjne badania i rozwój naukowy.

Warto także dodać, że Dariusz Kwolek jest dyplomatą ONZ, co podkreśla jego międzynarodowy wymiar działalności oraz znaczenie w globalnych dyskusjach dotyczących zdrowia i biochemii.

Wykształcenie

Dariusz Kwolek jest absolwentem wielu renomowanych uczelni, co odzwierciedla jego bogate wykształcenie. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Dubois w Koszalinie w 1989 roku.

Następnie podjął studia biochemiczne na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym, który wcześniej nosił nazwę Politechniki Szczecińskiej. Po zdobyciu wiedzy na poziomie podstawowym, w 2001 roku ukończył medyczne studia doktoranckie na Uniwersytecie Medycznym, gdzie obronił pracę doktorską na temat systemów przezskórnego podawania leków.

W jego edukacji znajdują się również studia podyplomowe z różnych dziedzin. W 1998 roku zdobył wiedzę z zakresu integracji europejskiej na Uniwersytecie Szczecińskim, a także w 1997 roku ukończył studia z zarządzania turystyką i rekreacją na Akademii Wychowania Fizycznego. Dodatkowo, w 2007 roku zgłębił temat prawa międzynarodowego na Uniwersytecie Warszawskim.

Oprócz tego, podjął specjalizację podyplomową w dziedzinie rehabilitacji w 2005 roku oraz uzyskał tytuł specjalisty zdrowia publicznego w 2012 roku.

W 2007 roku miał zaszczyt być stypendystą Fundacji Andrew Mellona na Loyola Marymount University w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych. Rok później, uzyskał licencję Ministra Skarbu RP, co umożliwiło mu zasiadanie w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

Działalność zawodowa

W latach 1997-2002 Dariusz Kwolek był zatrudniony na stanowisku starszego wykładowcy, a następnie adiunkta na Wydziale Pedagogiki w Bałtyckiej Wyższej Szkole Humanistycznej w Koszalinie. Jego kariera naukowa zyskała na znaczeniu, kiedy w latach 2003-2004 objął funkcję adiunkta oraz Kierownika Zakładu na Wyższej Szkole Ekonomicznej w Warszawie (obecnie znanej jako Almamer), jednocześnie pełniąc rolę profesora w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Legnicy.

W kolejnych latach, od 2004 do 2008, Kwolek był docenta, a następnie profesorem na Wyższej Szkole Hotelarstwa, Gastronomii i Turystyki w Warszawie. Tutaj, od 2005 roku, kierował Zakładem Biomedycznych Podstaw Turystyki i Rekreacji, a dodatkowo prowadził Pracownię Fizjologii Wysiłku i EKG.

Od 2006 roku współpracował i sprawował nadzór naukowy w Centrum Medycznym „Verde” w Warszawie. W 2010 roku nawiązał współpracę z Lubuską Wyższą Szkołą Zdrowia Publicznego, a Minister Zdrowia RP, Ewa Kopacz, powierzyła mu obowiązki związane ze specjalizacją w zakresie zdrowia publicznego.

W latach 2001-2003 oraz 2008-2012 Kwolek prowadził zajęcia gościnne na niemieckich uniwersytetach, a także współpracował z niemieckimi koncernami farmaceutycznymi oraz CHEMPARK w Leverkusen. Równolegle, w okresie 2008-2012, miał praktykę leczniczą w Leichlingen (Rheinland).

Od 2003 roku pełni zaszczytną rolę Kanclerza Krajowego Międzynarodowej Organizacji Edukacji dla Pokoju (IAEWP), która stowarzyszona jest z ONZ i posiada status konsultatywny przy Radzie Społeczno-Gospodarczej ONZ. Jest on akredytowany przy siedzibie ONZ w Wiedniu, a także działa jako ekspert organizacji w zakresie Global Public Health.

Kwolek regularnie uczestniczy w konferencjach ONZ, które odbywają się w europejskich siedzibach ONZ, takich jak Genewa i Wiedeń. Od 2005 roku pełni również funkcję redaktora Diplomatic Journal. W 2004 roku został wyróżniony Nagrodą ONZ im. Daga Hammarskjölda.

Praca naukowa

Dariusz Kwolek jest uznawanym autorem wielu opracowań oraz skryptów związanych z biochemią kliniczną, farmakognozją, jak również z rekreacją ruchową i turystyką, który angażuje się w działania z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Wyniki jego badań były prezentowane na wielu międzynarodowych konferencjach, co świadczy o jego aktywności i uznaniu w środowisku naukowym.

Był również promotorem 93 prac licencjackich, 26 prac magisterskich oraz 3 prac doktorskich. Jako ekspert, wziął udział w recenzowaniu kilkudziesięciu prac naukowych oraz dorobku naukowego, co stanowi dowód na jego wkład w rozwój wiedzy w tych dziedzinach. Kwolek uczestniczył w różnorodnych konferencjach międzynarodowych, szczególnie w obszarze turystyki i rekreacji, biomedycyny oraz rehabilitacji medycznej.

W swoim dorobku posiada twórcze podejście do procedur medycznych związanych z leczeniem depresji, w tym depresji lekoopornej i choroby afektywnej dwubiegunowej. Pracuje nad nowatorskimi metodami terapeutycznymi, które zespolą kilka różnych technik jednocześnie, aby osiągnąć synergiczny efekt działania substancji czynnych. Kwolek rozwija także metody opierające się na medycynie fizykalnej, takiej jak magnetoterapia, elektrolecznictwo oraz światłolecznictwo, jako formy wsparcia dla neuroprzekaźnictwa. Kolejnym jego osiągnięciem jest skonstruowanie terapii bólu przewlekłego nazywanej Sine Dolore Concept.

W zakresie nowatorskich rozwiązań, Kwolek jest autorem receptury złożonego zestawu aminokwasowo-witaminowego przeznaczonego do doustnej chelatacji, w skład którego wchodzą preparaty takie jak Chelator i Revascular. Dodatkowo, opracował optymalizację procesową wzrostu hodowli bakterii oraz uzyskiwania z ich wykorzystaniem substancji biotechnologicznych przydatnych w medycynie, farmacji oraz rolnictwie. Stosuje przy tym innowacyjne komponenty zbiorcze roztworów pożywki.

Korzystając z wiedzy na temat ziołolecznictwa, Kwolek opracował w 2012 roku uniwersalną recepturę wsadu ziołowego do ekologicznych soków owocowych, które odznaczają się działaniem odżywczym, profilaktycznym oraz leczniczym. Inspiracje czerpał zarówno od klasztornego Opatem Cystersów Klausa Schlappsa, jak i od polskich zakonników, zwłaszcza bonifratrów.

Warto również zaznaczyć, że w 2013 roku odgrywał rolę recenzenta merytorycznego dla klasyfikacji zawodu homeopaty w kontekście Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, co z pewnością podkreśla jego znaczący wpływ na kształtowanie się praktyk w medycynie alternatywnej.

Wykaz ważniejszych publikacji naukowych

Na przestrzeni lat Dariusz Kwolek wniósł znaczący wkład w dziedzinę naukową, publikując liczne prace, które obejmują różnorodne tematy. Oto zestawienie jego najważniejszych publikacji:

  • Model praktyki medycyny naturalnej na europejskich terenach, uwzględniający zdrowotną profilaktykę oraz holistyczne procedury terapeutyczne, Alma Ata 2001,
  • System diagnostyczno-terapeutyczny dla refleksoterapii, w tym moduły Ryodoraku, Auriculo, Alarm-Points, Cranio-Puncture, bioemanację, feedback mózgowy oraz laserakupunkturę, Witten-Herdecke 2002,
  • Marketing w promocji rekreacji oraz sportu w działaniach samorządu terytorialnego. Materiały konferencyjne z ogólnopolskiej konferencji „Rola administracji rządowej i samorządu terytorialnego w promocji rekreacji ruchowej”, tom I, AWF Poznań 1998,
  • Rola i zadania animatora rekreacji ruchowej w środowisku regionalnym oraz lokalnym. Materiały konferencyjne z ogólnopolskiej konferencji „Rola administracji rządowej i samorządu terytorialnego w promocji rekreacji ruchowej”, tom II, AWF Poznań 1998,
  • Wybrane aspekty organizacji i zarządzania w turystyce na międzynarodowej konferencji „Współpraca transgraniczna jako szansa dla rozwoju obszarów wiejskich po wejściu Polski do Unii Europejskiej”, Akademia Rolnicza w Szczecinie 1999,
  • System informacji internetowej dla uczestników kultury fizycznej oraz turystyki, materiały konferencyjne z międzynarodowej konferencji „Komputerowe wspomaganie decyzji w gospodarce”, Akademia Rolnicza w Szczecinie 1999,
  • Elektroakupunkturowy pomiar zdrowotnego wpływu chińskiej gimnastyki leczniczej, materiały konferencyjne z międzynarodowej konferencji „Rekreacja i turystyka – Współczesne dylematy, zadania i perspektywy”, Polskie Stowarzyszenie Naukowe Animacji Rekreacji i Turystyki, AWF Poznań 2001,
  • Chińska gimnastyka jako system terapeutyczny oraz rekreacyjny, „Czas wolny. Rekreacja. Turystyka. Hotelarstwo. Żywienie. Wyniki badań naukowych”, Zeszyty naukowe Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu, Poznań 2003,
  • Aspekty zdrowotne kultury fizycznej i rekreacji, materiały konferencyjne z sympozjum integracyjnego „Żyć z pasją. Żyć w ruchu”, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Piekary Śląskie 2004,
  • Rola hotelarstwa w gospodarce turystycznej, materiały konferencyjne z ogólnopolskiej konferencji naukowej „Stan i kierunki hotelarstwa w Polsce w przededniu wejścia do Unii Europejskiej”, Wyższa Szkoła Ekonomiczna, Warszawa 2003,
  • Tai Chi – Gimnastyka czy filozofia? Turystyka, Rekreacja, Hotelarstwo. Żywienie. Aspekty członkostwa w Unii Europejskiej, Zeszyty naukowe Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu, Poznań 2004,
  • Równowaga kwasowo-zasadowa ustroju jako czynnik wspomagający terapie medycyny fizykalnej, międzynarodowe sympozjum naukowe – Medycyna fizykalna w nowoczesnej terapii, Instytut Ochrony Zdrowia, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. St. Staszica w Pile, 2010,
  • Depresja jako choroba społeczna oraz innowacyjne metody terapeutyczne, międzynarodowa konferencja naukowa „Jestem z XXI wieku. Żyję przyszłością – w ujęciu społecznym i medycznym”, Politechnika Koszalińska 2012,
  • Medycyna fizykalna w terapii chorób społecznych – przykłady zastosowań, krajowy kongres – Dni Medycyny i Zdrowia Publicznego „Polska 2012 – priorytety zdrowia publicznego”, Zielona Góra 2012.

Przypisy

  1. IAEWP. [dostęp 28.05.2021 r.]
  2. The International Association of Educators for World Peace. [dostęp 02.06.2014 r.]
  3. Chelatacja. [dostęp 02.06.2014 r.]
  4. Chińska gimnastyka jako system terapeutyczny i rekreacyjny. [dostęp 02.06.2014 r.]
  5. Integracja ty i ja. [dostęp 02.06.2014 r.]
  6. Wymieniany jako jeden z pracowników Centrum Medycznego Verda. [dostęp 10.06.2014 r.]
  7. Materace AFL
  8. Vigget
  9. Nowoczesne trendy w kosmetologii i fizjoterapii. [dostęp 02.06.2014 r.]
  10. Dni Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego – Zielona Góra 2012
  11. Dr hab. Dariusz Kwolek, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 10.06.2014 r.]
  12. PORADNIA LECZENIA BÓLU
  13. chelatacja.pl. [dostęp 03.06.2014 r.]
  14. Diplomatic Journal. [dostęp 02.06.2014 r.]
  15. Homeopatia
  16. Kompendium der Klosterheilkunde
  17. The Order of Port Royal
  18. chelacja.pl. [dostęp 03.06.2014 r.]
  19. IAEWP. [dostęp 02.06.2014 r.]
  20. Open Yearbook
  21. Model Integration

Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":

Cezary Kalita | Agnieszka Pladzyk | Waldemar Kamrat

Oceń: Dariusz Kwolek

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:10