Agnieszka Pladzyk to wybitna chemiczka z Polski, która urodziła się w 1973 roku w Piszu. Jest doktorem habilitowanym nauk chemicznych i specjalizuje się w chemii nieorganicznej.
Aktualnie pełni rolę Prodziekana Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, gdzie angażuje się w działalność naukową oraz dydaktyczną.
Życiorys
Agnieszka Pladzyk urodziła się w 1973 roku w Piszu. W 1998 roku osiągnęła znaczący krok w swojej karierze akademickiej, uzyskując tytuł magistra na kierunku Biotechnologia, który ukończyła na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Jej praca magisterska, zatytułowana „Produkcja rekombinowanej kalcytoniny ludzkiej w bakteryjnym systemie i jej oczyszczanie metodą chromatografii metalopowinowactwa”, została przygotowana pod nadzorem prof. Józefa Kura.
Po zakończeniu Studium Doktoranckiego na tym samym wydziale w 2003 roku, obroniła z wyróżnieniem swoją pracę doktorską pn. „Tri-tert-butoksysilanotiolany kobaltu”, którą prowadziła pod kierunkiem prof. Barbara Becker.
W 2003 roku Agnieszka Pladzyk rozpoczęła swoją profesjonalną drogę jako asystent, a następnie adiunkt w Katedrze Chemii Nieorganicznej na Politechnice Gdańskiej, gdzie kontynuuje pracę do chwili obecnej. W 2015 roku uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego, co znacząco podkreśla jej osiągnięcia naukowe.
Oprócz działalności akademickiej, w latach 2010–2016 pełniła funkcję członka Senatu Politechniki Gdańskiej. Od 2019 roku jest prodziekanem ds. organizacji studiów, a w latach 2019–2021 była wiceprzewodniczącą Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego, co świadczy o jej zaangażowaniu w rozwój społeczności akademickiej.
Agnieszka Pladzyk odbyła również dwuletni staż podoktorski na University of Texas Medical Branch w Galveston, USA, co stanowi ważny etap w jej karierze badawczej.
Działalność naukowa
Agnieszka Pladzyk jest wybitną postacią w dziedzinie badań naukowych, która w swoich badaniach koncentruje się na projektowaniu i syntezie innowacyjnych układów samoorganizujących się, zarówno jedno-, jak i wielordzeniowych, bazujących na metalach przejściowych oraz związkach krzemosiarkowych.
Jej zainteresowania naukowe obejmują poszukiwanie nowoczesnych prekursorów materiałów funkcjonalnych, które charakteryzują się właściwościami magnetycznymi, luminescencyjnymi oraz katalitycznymi. W pracy tej łączy różnorodne aspekty chemiczne, wykorzystując wiedzę z różnych dziedzin nauki.
Dorobek publikacyjny Agnieszki Pladzyk przekłada się na 28 artykułów opublikowanych w czasopismach naukowych znajdujących się na liście JCR. Te publikacje cieszą się uznaniem, co odzwierciedla 168 niezależnych cytatów oraz wskaźnik Hirscha wynoszący 10 według bazy Web of Science z 2019 roku. Warto zaznaczyć, że jej osiągnięcia to rezultat współpracy z ośrodkami naukowymi zarówno w kraju, jak i za granicą.
Przypisy
- a b c d dr hab. inż. Agnieszka Pladzyk [online], pg.edu.pl [dostęp 02.10.2019 r.]
- Dr hab. Agnieszka Pladzyk, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 02.10.2019 r.]
Oceń: Agnieszka Pladzyk