Iga Grzywacka, urodzona 4 maja 1992 roku w Piszu, to wybitna postać w polskiej kulturze, która łączy w sobie talenty aktorskie oraz muzyczne. Jej kariera obejmuje działalność zarówno w teatrze, jak i w musicalach, co sprawia, że jest uznawana za wszechstronną artystkę.
Jako wokalistka Iga zdobyła uznanie w różnych produkcjach, co przyczyniło się do jej rosnącej popularności wśród widzów oraz krytyków teatralnych.
Życiorys
Wykształcenie oraz działalność artystyczna
Urodziny oraz dzieciństwo Igi Grzywackiej miały miejsce w Piszu, w malowniczym województwie warmińsko-mazurskim. Tam też zdobywała podstawowe wykształcenie, uczęszczając do szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Następnie, w latach 2008–2011, uczęszczała do VII Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Białymstoku (obecnie VII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania), gdzie kształciła się w klasie o profilu teatralnym. W ramach nauki poszerzała swoje umiejętności, uczestnicząc w zajęciach takich jak interpretacja piosenki, elementy choreografii, podstawy wiedzy o muzyce oraz warsztaty teatralne.
Iga rozwijała swoje zdolności wokalne w Szkole Estradowej I i II Stopnia im. Anny German w Białymstoku. Już 16 czerwca 2011 roku miała okazję wystąpić w białostockiej restauracji Camelot podczas koncertu organizowanego w ramach cyklicznej imprezy Vektor Muz, zorganizowanej przez jej szkołę. W wieku 15 lat zmierzyła się z konkurencją w drugiej edycji programu muzycznego Shibuya emitowanego przez telewizję Viva Polska, zdobywając zaszczytne 2. miejsce. Namówiona przez nauczycielkę, wzięła udział w konkursie Miss Podlasia 2011, zdobywając tytuł I Wicemiss oraz później reprezentując województwo jako półfinalistka Miss Polski.
Jako modelka miała także okazję uczestniczyć w pokazie mody jednej z uznanych białostockich projektantek – Elwiry Horosz. W grudniu 2012 roku stała się współzałożycielką zespołu muzycznego Darline w Trójmieście. W skład grupy, oprócz Grzywackiej, weszli: Piotr Augustynowicz – gitara, Igor Augustynowicz – perkusja oraz Tomasz Nowik – gitara basowa. Zespół łączył różnorodne gatunki muzyczne, w tym rock, blues, soul i jazz. W 2013 roku, po kilku miesiącach działalności, grupa zakończyła swoją przygodę. Tworzyli autorskie utwory z anglojęzycznymi tekstami, takimi jak Hopes, Believe oraz Going to end of the day.
W swoim repertuarze mieli również interpretacje znanych utworów, takich jak aranżacje Raya Charlesa oraz klasyki brytyjskiej grupy Led Zeppelin. W 2013 roku zespół zakwalifikował się do VII Festiwalu Bluesowo-Rockowego im. Miry Kubasińskiej „Wielki Ogień” w Ostrowcu Świętokrzyskim, a 28 lipca 2013 roku wystąpili podczas Festiwalu Gdańsk Dźwiga Muzę. Artystka łączy znakomite zdolności wokalne z umiejętnościami interpretacyjnymi, wokalizując swoje utwory głosem określanym jako mezzosopran.
W 2014 roku Iga Grzywacka ukończyła Państwowe Policealne Studium Wokalno-Aktorskie im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Wzięła udział w dwóch przedstawieniach dyplomowych: „Pamiętnik z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego w reżyserii Jerzego Bielunasa oraz „Poddani” pod okiem Elżbiety Mrozińskiej i Dariusza Siastacza. Również w tym samym roku zadebiutowała w krótkometrażowym filmie „Wydech”, w reżyserii Macieja Wiktora, gdzie odegrała rolę dziewczyny na molo.
W okresie od 2011 do 2014 roku studiowała wokalistykę jazzową w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Dnia 25 października 2014 roku zadebiutowała teatralnie w roli Wachnikowej w musicalu „Chłopi”, wyreżyserowanym przez Wojciecha Kościelaka, na podstawie epopei Władysława Reymonta. Spektakl był również transmitowany przez TVP. Od 2015 roku Grzywacka jest aktorką Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
Teatr
Na przestrzeni swojej kariery, Iga Grzywacka wystąpiła w wielu znaczących przedstawieniach teatralnych, które przyczyniły się do jej rozwoju artystycznego oraz uznania w świecie sztuki. Oto niektóre z jej najważniejszych ról:
- Przedstawienie dyplomowe: Pamiętnik z powstania warszawskiego, autorstwa Mirona Białoszewskiego, w reżyserii Jerzego Bielunasa,
- Kolejne przedstawienie dyplomowe: Poddani, w reżyserii Elżbiety Mrozińskiej i Dariusza Siastacza,
- Pierwszy debiut teatralny w Chłopach, na podstawie dzieła Władysława Reymonta, w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, z emitowanym wystąpieniem w Telewizji Polskiej jako Wachnikowa,
- Udział w rewii filmowej w reżyserii Bernarda Szyca,
- Rola w produkcji Zły, inspirowanej powieścią Leopolda Tyrmanda, w reżyserii Wojciecha Kościelniaka,
- Występ w Ghost, czyli adaptacji filmu Uwierz w ducha, w reżyserii Tomasza Dutkiewicza,
- W roli w musicalu Spamalot, na podstawie dzieła Erica Idle’a, zrealizowanym przez Macieja Korwina,
- Wspaniałe przedstawienie Shrek, oparte na filmie animowanym, również w reżyserii Macieja Korwina,
- Rola dorosłej Wendy w Piotrusiu Panie, napisanym przez Jamesa Matthew Barriego, w reżyserii Janusza Józefowicza,
- Występ jako Cajtla w spektaklu Skrzypek na dachu, inspirowanym dziełem Szolema Alejchema, pod kierunkiem Jerzego Gruzy,
- Rola Lois Lane/Bianca Minola w Kiss me, Kate, opartym na musicalu Cole’a Portera, w reżyserii Bernarda Szyca,
- Udział w spektaklu dla dzieci Brzechwa dla dzieci, na podstawie twórczości Jana Brzechwy, ponownie w reżyserii Bernarda Szyca,
- Wspaniała rola jako Płotka w Wiedźminie, na podstawie opowiadań Andrzeja Sapkowskiego, również w reżyserii Wojciecha Kościelniaka.
Praca Igi Grzywackiej w teatrze pokazuje jej różnorodne umiejętności aktorskie oraz zdolność do adaptacji w różnych rolach i stylach teatralnych.
Piosenki
Oto lista utworów, które warto poznać:
- Hopes,
- Believe,
- Going to end of the day,
- Brzydcy, z repertuaru Grażyny Łobaszewskiej.
Przypisy
- Gdańsk Dźwiga Muzę, „trojmiasto.pl” [dostęp 15.05.2017 r.]
- Iga Grzywacka [online], Filmweb [dostęp 12.05.2017 r.]
- Szkoła Estradowa [online], szkolaestradowa.pl [dostęp 12.05.2017 r.]
- Vektor Muz: Iga Grzywacka i Katarzyna Szczubełek, „poranny.pl” [dostęp 12.05.2017 r.]
- Miss Polski 2011, PÓŁFINAŁ - pełna LISTA FINALISTEK, zapis relacji na żywo [online] [dostęp 12.05.2017 r.]
- Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni [online], muzyczny.org [dostęp 12.05.2017 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Luiza Marcińczyk | Adam Strug (muzyk) | Anna Zalewska-CiurapińskaOceń: Iga Grzywacka